Új játékot találtunk ki. Legnépszerűbb szerzőink, illusztrátoraink ezúttal egymást kérdezik. Olyan kérdéseket tesznek fel, amelyeket személyesen nem volt alkalmuk megkérdezni, és vagy esetleg nem merték. Elsőként Dániel András állt a kör közepére – érdemes elolvasni, ezek a kérdések nekünk sosem jutottak volna eszünkbe.
Új játékot találtunk ki. Legnépszerűbb szerzőink, illusztrátoraink ezúttal egymást kérdezik. Olyan kérdéseket tesznek fel, amelyeket személyesen nem volt alkalmuk megkérdezni, és vagy esetleg nem merték. Elsőként Dániel András állt a kör közepére – érdemes elolvasni, ezek a kérdések nekünk sosem jutottak volna eszünkbe.
Harcos Bálint:
A kuflik tudnak arról, hogy te rajzolod őket? És ha lehetne, melyiküket tanítanád meg rajzolni?
Természetesen nem tudnak. Egyébként simán lehet, hogy mi is rajzolva vagyunk, csak mi sem tudunk róla... Kisgyerekkoromban volt egy olyan sejtésem, hogy amiket én otthon a füzetembe lerajzolok, azok attól kezdve igaziból léteznek odakint a világban. Kint az utcán aztán figyeltem az embereket, hátha véletlenül szembejön egy olyan, akit én rajzoltam. Olykor felismerni véltem némelyiket... Most a kuflikkal kezd hasonló érzésem kialakulni: ahogy a rajzfilm kapcsán kezdenek tőlem független, önálló életet élni. Ott vannak a könyvek lapjain, de közben kint a világban is tesznek-vesznek a segítségem nélkül...
Melyik szereplődbe írtad/rajzoltad bele saját magadat legjobban? Mik a közös vonások?
Berg Judit:
Vadadi Adrienn:
Hogyan lett a Kuflikból mozifilm?
Az abszurd és a nonszensz mintha kikopott volna a felnőtt irodalomból. Tervezed-e, hogy kifejezetten felnőttek számára készítesz könyvet?
Azt hiszem egyáltalán nem vagyok egy rendes és igazi gyerekíró, pont azért, mert sokszor és szándékosan kibeszélek a szövegből a felnőtt olvasóknak. Néha csak azért, hogy őket is szórakoztassam valamivel, ám időnként mondani is próbálok nekik valamit. Nem lehetetlen, hogy egy napon eljutok oda, hogy eltolódnak az arányok, és írok egy rendes felnőtt könyvet (amiben majd kibeszélek a szövegből a gyerek olvasóknak, haha). Az abszurd és a nonszensz szerintem nem kikopott a magyar irodalomból, inkább sosem volt markánsan jelen. Talán némi bizalmatlanság veszi körül őket, mintha nem lennének teljes mértékben szalonképesek. Egy-egy szerző itt-ott művelte vagy műveli őket, de ezek mindig inkább kivételek. De hozzám közel állnak az efféle szövegek, magam is hajlamos vagyok így – fejjel lefele – látni a világot. Szóval, a válaszom: igen. Bár nem tudom, hogy van-e nálunk szabad átjárás a gyerek irodalomból a felnőttbe... Ez majd kiderül.
Mely kortárs képzőművészek művei vannak rád a legnagyobb hatással? Beszűrődik az ő hatásuk a gyerekeknek szánt rajzaidba?
A gyerekeknek készülő rajzaimnak nincsenek kortárs képzőművészeti gyökerei. Ilyen hatások legfeljebb áttételesen jelennek meg a könyveimben. Ez más műfaj. Amit ezekben csinálok, az afféle alkalmazott grafika, inkább áll közel a karikatúra groteszkebb vonalához. (Meg is kapom néha, hogy milyen rondák a rajzaim...) Bár ki tudja meddig rajzolok így! Mostanában kezdem kicsit unni saját magamat, mint rajzolót, úgyhogy ha tudok, lehet, hogy váltani fogok. Ami nem veszélytelen, mert az emberek mindig szeretik azt kapni, amit megszoktak. Persze nem is tehetem meg mindenhol, a kuflikat például nem rajzolhatom más stílusban, mint eddig. Szeretnék a jövőben a képeskönyvekkel egy formailag kisérletezősebb irányba elkanyarodni, több mindent kipróbálni grafikai szempontból is – akkor nagyobb tere adódhat majd a kortárs hatásoknak.
De hogy mondjak kedvenc művészeket is, az ízlésembe, érdeklődésembe sok minden belefér, úgyhogy színes a lista (most csak magyarokat mondok) Roskó Gábortól és Böröcz Andrástól kezdve Gerhes Gáboron és Hecker Péteren át Kis Róka Csabáig és Győrffy Lászlóig. És még sokan mások – ahogy a régi végefőcímeken írták.
Jeli Viktória:
Milyen gonosz mesehőst írnál meg a legszívesebben? Ki lenne ez a figura?
Kertész Erzsi:
Kedves András, ha egy fenyegető helyzetben összesen tíz perc állna a rendelkezésedre, milyen főszereplőt találnál ki egy vérfagyasztó, ugyanakkor mégis romantikus hangvételű meséhez? Ha nem nagy fáradtság, pár ceruzavonással esetleg le is rajzolhatnád a figurát!