Mit jelent az, hogy PAGONY? A 16. születésnapunk alkalmából most eláruljuk, hogy a kezdetek óta mely könyveket nem tudtuk elfelejteni... Tehát nosztalgiázz velünk! Bagossy Laura, a Pozsonyi úti Pagony boltvezetőjének szubjektív listáját olvasod.
Mit jelent az, hogy PAGONY? A 16. születésnapunk alkalmából most eláruljuk, hogy a kezdetek óta mely könyveket nem tudtuk elfelejteni... Tehát nosztalgiázz velünk! Bagossy Laura, a Pozsonyi úti Pagony boltvezetőjének szubjektív listáját olvasod.
A 16 év alatt több mint 450 gyerekkönyvet adtunk ki. Ebből nagyon sok már az oldalsó polcokon, csak a gerincével van jelen. Most csokorba szedtem azokat a felejthetetlen Pagony kiadványokat, amiket csak az igazán szemfülesek vesznek észre.
A Pagony soha nem a könnyű utat járta. Kiadott könyveivel ízlést formált, stílust teremtett, és különleges mesevilágokat tett népszerűvé.
Csodálatos művészi mesék születtek az elmúlt másfél évtizedben.
A szépséges könyvek sorába tartozik Gévai Csilla: Holdfényszürete. A szerző egyben illusztrátora is a könyvnek. Látványvilága szorosan összefonódik a Pagony boltokkal. Jellegzetes motívumai védjegyként köszönnek vissza a boltok falairól. A könyvben minden évszak ihletett egy mesét. A tavaszi egy kislány és egy szentjánosbogár barátságán keresztül az álmok világába repít. A nyári egy kisfiú találkozását beszéli el egy különös idegennel, aki szivárványkutató. Az őszi mesének középpontjában egy melankolikus, régi fodrászbolt áll, ami az elmúlással küzd. A téli mese szereplői pedig életigenlő, vitális és nagyon szeretnivaló idős emberek. Ez az a könyv, amit időről időre érdemes leemelni a polcról, hogy megsimogassa a lelkünket.
Hasonló kategória Máté Angi: Volt egyszer egy című könyve, amiben bűvösek a mesék, és szépségesek Sulyovszky Sarolta rajzai. Olvass bele itt!
Lassan 10 éve, hogy Imbusz mester megjelent a kisfiúk polcain. Az az igazi autós mesesorozat, amiben mindennek kenőolaj szaga van, és börrög, meg zakatol - még egy háromlábú kutyus is szerepel benne. Helyes, kedves, vicces. Semmit sem vesztett aktualitásából.
A "régi" pagonyos könyvek legpagonyosabbika számomra a Dinók?!, a Miért? és az 1001 mese. Kézbe kell venni, lapozgatni, ízlelgetni a humorát, élvezni a zseniális illusztrációkat, és gyorsan hazavinni a gyerekünknek, mert egyszerűen annyira jópofa könyvek, hogy nem hiányozhatnak a gyerekszobából.
Kedvcsináló példa a Miért?!-ből: Kérdés: Miért kacag a Hiéna? Válasz: Mert nincs ki a négy kereke. Mert olyan gyerekes. Mert csikizi a talpát a fű. :-) Mindeközben egy 3-5 éves gyereknek való mennyiségű hasznos ismeretet is olvashatunk a fent nevezett állatról.
Minél inkább belemélyedek a pagonyos múltba, annál több mondandóm lenne. Csodaszép mese Berg Judit: Mesék a Tejúton túlról, vagy Tasnádi István-Jeli Viktória: Rozi az égen című könyve.
Egy gyöngyszem Kiss Ottó: Emese almája verseskötete, és egy nagyobb gyöngyszem a Friss tinta, ami a kortárs költők gyermekverseinek nagyszabású gyűjteménye.
Imádom a Végtelen Spagettit, amely a leggusztább gyerekeknek szóló szakácskönyv, amit valaha láttam. Az, hogy a kedvenc pagonyos hősök legkedvesebb ételeit ismerhetjük meg, és otthon akár meg is főzhetjük, zseniális ötlet. Titkon remélem, hogy lesz folytatás, mert nagyon szeretném tudni, hogy mit ennének szívesen a Kuflik, vagy Titi, és mik lehetnek Ludmilla vagy a Kisrigók kedvencei.
Bagossy Laura írása
<description><p>Lazíts érdekességek, interjúk olvasása közben!</p></description>